RSS
sobota, 16 lutego 2008
bobrowa pieśń
Widzieć parę bobrów przytulonych nad potokiem
Nie zabijać ich więcej, cieszyć się widokiem
Nie wyjadać im wnętrzności, nie wchodzić w ich skórę
Stępić w sobie instynkt łowcy, wtopić w naturę i

Nie wiesz, nie wiesz, nie rozumiesz nic
Nie wiesz, nie wiesz, nie rozumiesz nic
12:30, bernardowo
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 listopada 2007
a tak....
21:20, bernardowo
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 listopada 2007
...;)....
http://www.youtube.com/watch?v=FyEnG_DEB1I
18:53, bernardowo
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 25 października 2007

DiogenesPies w trakcie tworzenia instalacji i zbierania materiałów do monumentalnej rozprawy pt. "Destrukcyjny wpływ kultury na jednostkę".


18:57, bernardowo
Link Komentarze (1) »
wtorek, 23 października 2007
!!!!
Kuba zrób cos zeby można było komentowac bez hasła i loginu.... /poradzisz se/;D...ale pada  w Krakowie....ale bóbr lubi mokre tereny...;D a wogóle to skąd Ty tą cene wziołes....?;>hę
15:52, bernardowo
Link Komentarze (3) »
Portret z bobrem
Na rzeczonym rysunku widzimy znaczek obrońców bobra, jaki każdy powinien zakupić sobie w cenie 39,99 zł. W tle widzimy członkiwię stowarzyszenia.dr n.spec. S.
15:29, bernardowo
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 21 października 2007
bóbr jest towarzyski....
Bóbr jest stworzeniem stadnym, lubi towarzysto a najbardziej ceni bycie w centrum zainteresowania..../ wtedy gwiazdorzy/...na załączonym zdjęciu widzimy mężczyzn  zaintrygowanych bobrem...
22:31, bernardowo
Link Dodaj komentarz »
...

Dowaliłeś na "dzień dobry".......i co my teraz mamy dodawac?;>

18:56, bernardowo
Link Komentarze (1) »
Bóbr jaki jest każdy widzi !

Bóbr naturalny, ekologiczny, bez interwencji ostrych narzędzi

popierany przez członków Stowarzyszenia.

 

11:14, bernardowo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 20 października 2007
O Bobrze słów kilka
Witam szanownych Państwa,

Jako że do Bobra mi blisko, raptem kilkaset metrów, a i z Bobrem związana jest młodość ma prześliczna, pozwalam sobie poinformować szanowne kolezeństwo czymże właściwie jest Bóbr. W kolejnej odsłonie podzielę się może moimi refleksjami i pewnym arcyinteresującym znalexiskiem, jakie w Bobrze znaleziono.

Tymczasem pozostawiam z lekturą (vide Wiki, wiki Vide):

"Bóbr (czes. Bobr; niem. Bober; tuż po II wojnie światowej Bobrawa) - rzeka w południowo-zachodniej Polsce, płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, największy z lewobrzeżnych dopływów Odry.

Długość: 270 km.
Powierzchnia dorzecza: 5882 km²
Źródła ma w Karkonoszach, w Czechach, na wysokości 780 m n.p.m. na Bobrowym Stoku. Płynie w kierunku północno-zachodnim doliną o krętym przebiegu. Od źródeł płynie ku północnemu wschodowi przez Lubawkę i Kamienną Górę. W Marciszowie skręca ku północnemu zachodowi. Za Ciechanowicami skręca na zachód i przedziera się głęboką, przełomową doliną między Rudawami Janowickimi a Górami Kaczawskimi, która kończy się w Janowicach Wielkich. Przecina Kotlinę Jeleniogórską. Za Jelenią Górą skręca na północny zachód i wpływa w drugi przełomowy odcinek (Borowy Jar) między Pogórzem Izerskim a Górami Kaczawskimi. W Pilchowicach skręca na północ. Dalej dolina zwęża się i rozszerza, przecina Bory Dolnośląskie. Uchodzi do Odry w okolicach Krosna Odrzańskiego.
Ważniejsze dopływy:

 • Zadrna,
 • Lesk,
 • Łomnica,
 • Kamienna,
 • Szprotawa,
 • Kwisa,
 • Czerna.

Ważniejsze miejscowości, przez które przepływa Bóbr:

 • Lubawka,
 • Kamienna Góra,
 • Jelenia Góra,
 • Wleń,
 • Lwówek Śląski,
 • Bolesławiec,
 • Szprotawa,
 • Żagań,
 • Nowogród Bobrzański.
 • Dychów
 • Leszno Górne

Występują duże wahania wodostanów. Na Bobrze i zasilających go rzekach pod koniec XIX i na początku XX w. wybudowano kilka zbiorników retencyjnych; największe to: Jez. Pilchowickie w Pilchowicach koło Jeleniej Góry (50 mln m³) oraz na Kwisie: Jez. Leśniańskie i Jez. Złotnickie (odpowiednio 10,5 i 15 mln m³).

Na rzece powstało kilka elektrowni wodnych - największa to Elektrownia Dychów k. Krosna Odrzańskiego oraz Elektrownia Pilchowice na Jeziorze Pilchowickim.

Raz do roku w maju organizowany jest "Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Andrzeja Strycharczyka na Bobrze". Impreza trwa cztery dni i odbywa się na trasie Janowice Wielkie - Bolesławiec (etapy: Janowice Wielkie - Jelenia Góra; Jelenia Góra - Zapora w Pilchowicach; Wleń - Lwówek Śląski; Lwówek Śląski - Bolesławiec). Do 2000 roku spływ odbywał się na trasie Lwówek Śląski - Żagań (etapy: Lwówek Śląski - Bolesławiec; Bolesławiec - Parkoszów; Parkoszów - Szprotawa; Szprotawa - Żagań).

W roku 1813 wojska francuskie stoczyły nad Bobrem w okolicy Lwówka Śląskiego dwie bitwy. Pierwsza bitwa nad Bobrem 22 sierpnia zakończyła się zwycięstwem Napoleona nad wojskami pruskimi. Jednak już siedem dni później 29 sierpnia miała miejsce druga bitwa nad Bobrem, która przyniosła Francuzom klęskę. Po stronie Napoleona walczyły wojska polskie."

dr n.spec. Shimues

18:12, bernardowo
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2